Pytania oraz odpowiedzi FAQ pomoc

Czytaj

Kupujesz samochód za granicą? Nie wiesz na co zwrócić uwagę, jakie dokumenty są niezbędne do przerejestrowania samochodu. Poniżej znajdziecie spis popularnych pytań oraz odpowiedzi na te oraz inne pytania. W razie innych pytań zapraszamy do naszego biura.

1. Jakie dokumenty są potrzebne przy samochodzie z Unii Europejskiej?

*Kupując samochód na terenie UE musisz pamiętać o sporządzeniu umowy w dwóch egzemplarzach o takiej samej treści, dla każdej ze stron po jednym egzemplarzu. Na umowie najważniejsze informacje to dane sprzedającego które należy sprawdzić z dowodem osobistym/paszportem/prawem jazdy osoby sprzedającej. Jeżeli kupujecie w dużym komisie samochodowym to dostaniecie napewno rachunek/fakturę z danymi sprzedającego. *Dowody rejestracyjne w zależności od kraju pochodzenia mamy od jednego do dwóch dokumentów (dowód rejestracyjny część 1 oraz część 2).

Kraje które posiadają po jednym dowodzie rejestracyjnym to:Kraje posiadające dwa dowody rejestracyjne:
FrancjaNiemcy
BelgiaHolandia
WłochySłowacja
GrecjaCzechy
HiszpaniaLuksemburg
USADania
KanadaSzwecja
Japonia
Szwajcaria
Litwa


Najważniejsze to sprawdzić czy dokumenty zgadzają się z nr VIN oraz danymi na umowie/fakturze i samochodem :)

2. Jak powinna wyglądać umowa kupna-sprzedaży

Wzory umów posiadamy w zakładce akcyza.auto.pl/do-pobrania

Pamiętamy o sprawdzenie nr VIN z dokumentami, wpisaniu swojego adresu zameldowania/zamieszkania oraz dobrze wpisać nr PESEL. Musimy wyraźnie zaznaczyć gdzie kupiliśmy samochód - podać miejscowość oraz kwotę jaką zapłaciliśmy za samochód.

Kupując pojazd z firmy/komisu musimy dostać fakturę VAT lub rachunek.

3. Zakup pojazdu od Polaka

Opcja 1

Jeżeli auto sprzedaje Polak na terenie RP to zgodnie z przepisami o podatku akcyzowym od samochodów to na nim spoczywał obowiązek podatkowy a dokumenty które powinniście od takiej osoby dostać to: Dowód rejestracyjny ( bądź dwa dowody), umowę kupna sprzedaży między Wami a sprzedającym, na dodatek jeżeli sprzedający nie sprzedaje auta w ramach prowadzonej działalności gospodarczej trudniącej się handlem samochodami to zobligowany jest przekazać fakturę/umowę na podstawie której stał się właścicielem przedmiotowego auta za granicą. W przypadku gdy sprzedaje w ramach działalności to wystawia fakturę VAT bądź VAT MARŻE. W obu przypadkach musi przekazać dokument potwierdzający zapłatę podatku akcyzowego od samochodu.
Sprzedający nie jest zobowiązany do przekazania tłumaczeń przysięgłych i badania technicznego. Są to dokumenty niezbędne do rejestracji samochodu ale tłumaczenia możecie zrealizować we własnym zakresie bądź za naszym pośrednictwem. Co do badania technicznego to warto je zrobić przed kupnem auta aby wiedzieć co kupujemy.

Opcja 2

Polak sprzedaje auto z zagranicy ale transakcja nie ma miejsca na terenie Polski. Na umowie wpisujemy obydwie strony tj. sprzedający oraz kupujący. Natomiast aby kupujący od Polaka mógł opłacić podatek akcyzowy od samochodu transakcja musi się odbyć poza granicami RP. Dodatkowo sprzedający musi przekazać dowód rejestracyjny lub dowody w zależności od kraju pochodzenia.

4. Dokumenty wymagane do rejestracji

Opcja 1: Auto z UE

Dowody rejestracyjne + tłumaczenie przysięgłe, umowa/faktura/rachunek + tłumaczenie przysięgłe lub uwierzytelnienie obu wersji językowych w przypadku umowy dwujęzycznej, badanie techniczne wykonane na okręgowej stacji pojazdów, tablice rejestracyjne, potwierdzenie zapłaty akcyzy - akcyza samochodowa.

Opcja 2: Auto spoza UE, odprawione

Tytuł własności - title lub dowód rejestracyjny + tłumaczenie przysięgłe, odprawa celna + tłumaczenie przysięgłe, umowa/rachunek/faktura + tłumaczenie przysięgłe, badanie techniczne (w przypadku aut z dopiskami o uszkodzeniach w dowodzie lub na umowie wymagane jest dodatkowe badanie techniczne powypadkowe), dokument potwierdzający zapłatę podatku akcyzowego.

5. Ile zapłacę akcyzy?

Ile zapłacimy akcyzy pokażę to na przykładzie paru samochodów

BMW 530D z 2015r.

Wartość na fakturze 25.000 euro netto.

Pojemność samochodu 2993cm3,

25.000euro (wartość z faktury) mnożymy przez 4,15(kurs euro) 25.000*4,15= 103.750zl

Wartość mnożymy przez stawke podatku akcyzowego 103,750*18,6%=19.297zl ta kwota jest wysokością podatku akcyzowego.

Renault Laguna 2.0dci 2010r

Wartość na umowie kupna-sprzedaży to 2.000 euro.

Pojemność silnika 1998cm3,

2.000euro(wartość z umowy)* 4,21(kurs euro)= 8.420zł.

Następnie wartość samochodu wyrażoną w złotówkach mnożymy przez 3,1% 8.420*3,1%=261zł podatku akcyzowego

BMW 320i z 2012r

Wartości 11.500 euro na rachunku.

Pojemność 1997cm3,

11.500euro(wartość z rachunku) *4,21(kurs euro)=48.415zł.

Podatek akcyzowy liczymy mnożąc wartość w złotówkach przez stawkę akcyzową 48,415zł * 3,1%=1501zł

Ile czasu mam na złożenie dokumentów akcyzowych i ile czasu na zapłatę podatku?

Na zgłoszenie się z samochodem do Urzędu Celno Skarbowego mają Państwo 14 dni licząc od dnia przekroczenia granicy. Natomiast na zapłatę podatku akcyzowego mamy ustawowo 30 dni. Po upływie 30 dni zostają naliczane odsetki ustawowe. W przypadku zgłoszenia samochodu do akcyzy po upływie 14 dni Urząd Celno-Skarbowy nakłada mandat uzależniony od wielu czynników.

Zakup samochodu rozbitego, uszkodzonego, prokradzieżowego,

Jeżeli decydujemy się na zakup samochodu w stanie uszkodzonym, niesprawnym, zalanym, po gradobiciu, pokradzieżowym i nie chcemy aby podatek akcyzowy płacić od sprawnego samochodu to rozwiązaniem jest wykonanie opinii tehchnicznej sporządzonej przez Rzeczoznawce Samochodowego wpisanego na listę ministerstwa. Nasza firma współpracuje z rzeczoznawcą i można zlecić taką ekspertyzę u nas w biurze.

Poruszanie się na obcych tablicach

Kiedy mamy samochód na oryginalnych tablicach z ważnym przeglądem oraz ubezpieczeniem OC to nie mamy przeciwskazań do poruszania się po Polsce.

Rejonizacja? czyli gdzie złożyć dokumenty akcyzowe

Izba Administracji Skarbowej w Warszawie województwo mazowieckie

1

Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów powiat piaseczyński oraz dzielnice m.st. Warszawy: Bemowo, Bielany, Mokotów, Ochota, Śródmieście, Ursus, Ursynów, Wilanów, Wola, Włochy, Żoliborz

2

Urząd Skarbowy Warszawa-Praga powiaty: legionowski, nowodworski, otwocki, wołomiński, gminy: Dębe Wielkie, Halinów i miasto Sulejówek z powiatu mińskiego oraz dzielnice m.st. Warszawy: Białołęka, Praga-Południe, Praga-Północ, Rembertów, Targówek, Wawer, Wesoła

3

Urząd Skarbowy w Ciechanowie powiaty: ciechanowski, makowski, mławski, ostrołęcki, ostrowski, płoński, przasnyski, pułtuski, wyszkowski, żuromiński oraz miasto Ostrołęka

4

Urząd Skarbowy w Pruszkowie powiaty: gostyniński, grodziski, płocki, pruszkowski, sierpecki, so- chaczewski, warszawski zachodni, żyrardowski oraz miasto Płock

5

Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu powiaty: białobrzeski, grójecki, kozienicki, lipski, przysuski, radom- ski, szydłowiecki, zwoleński oraz miasto Radom

6

Urząd Skarbowy w Siedlcach powiaty: garwoliński, łosicki, miński z wyłączeniem gmin: Dębe Wielkie, Halinów i miasta Sulejówek, siedlecki, sokołowski, wę- growski oraz miasto Siedlce

Ubezpieczenie samochodu

Każdy samochód najpóźniej w dniu rejestracji w Wydziale Komunikacji musi posiadać wykupioną polisę OC. W przypadku braku ciągłości ubezpieczeniowej UFG ( Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ) obligatoryjnie nakłada kare do 5.000zł. Dlatego ważne jest aby sprawdzić ofert ubezpieczycieli przed wizytą w Urzędzie Miasta. W naszej ofercie znajdą Państwo ofertę ubezpieczeniową OC AC NNW od takich firm jak PZU, Hestia, LINK4, Uniqua, Gothaer, AXA, Proama, TUZ oraz inne. Proponujemy takie rozwiązanie klientom aby mogli dostać najkorzystniejszą ofertę ubezpieczeniową na zakupiony samochód.

Rejestracja samochodu w Wydziale Komunikacji

Aby zarejestrować samochód sprowadzony z zagranicy potrzebujemy dokumenty samochodu czyli dowody rejestracyjne, dowód zakupu - umowa/faktura badanie techniczne wykonane w Polsce (niestety nasze Wydziały Komunikacji wymagają badań technicznych nawet jeżeli w dowodzie zagranicznym są ważne) tłumaczenia przysięgłe dokumentów w języku obcym, potwierdzenie zapłaty akcyzy wygenerowane ze strony puesc.gov.pl

Koszta rejestracji samochodu z zagranicy

256z to koszt za tablice rejestracyjne kartę pojazdu dowód rejestracyjny naklejkę na przednią szybę. Dodatkowo badanie tehczniczne to koszt 99zł. Tłumaczenia przysięgłe od 99zł. Opłacona akcyza samochodowa. Ubezpieczenie samochodu.

Adresy Wydziałów Komunikacji

Bemowo ul. Powstańców Śląskich 70 Bielany ul. Stanisława Żeromskiego 29 Białołęka ul. Modlinśka 197